SKU: BX8071514100F
Producator: Intel
Disponibilitate:
Stoc epuizat
Stoc epuizat
Procesor Intel Core i3-14100F Raptor Lake 3.5 GHz max. 4.7 GHz, 4 cores, 12MB Intel Smart Cache, Total L2 Cache 5MB, 58W max. 110W
SKU: BX8071514100F Categorie:
Cooler
Nu
On-board graphics card model
Not available
Memory channels
Dual-channel
Processor manufacturer
Intel
Processor cache
12 MB
Processor cache type
Smart Cache
Discrete graphics card
No
Discrete graphics card model
Not available
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
Yes
CPU configuration (max)
1
Embedded options available
No
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Yes
Performance cores
4
Processor family
Intel® Core™ i3
Execute Disable Bit
Processor boost frequency
4.7 GHz
Processor threads
8
Processor cores
4
Idle States
Performance-core boost frequency
4.7 GHz
Processor operating modes
64-bit
Tjunction
100 °C
Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology)
Enhanced Intel SpeedStep Technology
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI)
Intel® Secure Key
Intel® OS Guard
Intel 64
Thermal Monitoring Technologies
Supported instruction sets
AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2
Intel® Turbo Boost Technology
2.0
On-board graphics card
Maximum internal memory
192 GB
Efficient cores
0
Maximum turbo power
110 W
Processor socket
LGA 1700
Maximum internal memory supported by processor
192 GB
SOCKET
1700
Numar Nuclee
Numar Thread-uri
8
Placa video Integrata
Nu
Frecvență
3.5 GHz
Tip Memorie
DDR 4
Memorie maxima
256GB
Box
Market segment
Desktop
Cooler included
Maximum number of DMI lanes
Processor codename
Raptor Lake
Memory types supported by processor
DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM
Use conditions
PC/Client/Tablet
Maximum number of PCI Express lanes
20
PCI Express configurations
Scalability
1S
Direct Media Interface (DMI) Revision
4.0
Export Control Classification Number (ECCN)
5A992C
Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS)
740.17B1
Intel® Speed Shift Technology
Intel® Gaussian & Neural Accelerator (Intel® GNA) 3.0
Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET)
Intel® Boot Guard
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU
Intel® Volume Management Device (VMD)
Mode-based Execute Control (MBE)
Intel® Standard Manageability (ISM)
Processor package size
45 x 37.5 mm
Status
Launched
Memory bandwidth supported by processor (max)
76.8 GB/s
Memory bandwidth (max)
76.8 GB/s
PCI Express slots version
Processor model
i3-14100F
Processor generation
Intel® Core™ i3 (14th gen)
Performance-core base frequency
3.5 GHz
Processor base power
58 W
Stepping
H0
Processor ARK ID
L2 cache
5120 KB
Launch date
Q1'24
Familie CPU
Core i3
Serie CPU
Core i3 14th gen
Harmonized System (HS) code
Model procesor
14100F
Producator
INTEL
Garantie
36
Bazat pe 0 păreri
0.0 în ansamblu
Fii primul care face review la “Procesor Intel Core i3-14100F Raptor Lake 3.5 GHz”