SKU: SMT2200IC
Producator: Apc
Disponibilitate:
Stoc epuizat
Stoc epuizat
APC Smart-UPS 2200VA, Tower, LCD 230V with SmartConnect Port
Includes: USB cable
Output power capacity
1.98kWatts / 2.2kVA
Output Connections
(1) IEC 320 C19 (Battery Backup)
(2) IEC Jumpers (Battery Backup)
(8) IEC 320 C13 (Battery Backup)
Nominal Output Voltage
230V
Nominal Input Voltage
230V
Input Connections
BS1363A British, IEC 320 C20, Schuko CEE 7 / EU1-16P
Output Voltage Note
Configurable for 220 : 230 or 240 nominal output voltage
Output Voltage Distortion
Less than 5 %
Output Frequency (sync to mains)
50/60 Hz +/- 3 Hz Sync to mains
Other Output Voltages
Topology
Line interactive
Waveform type
Sine wave
Transfer Time
6 ms typical : 10 ms maximum
SKU: SMT2200IC Categorie:
Rackable
No
USB-Port
Yes
Operating altitude
0 – 3000 m
Storage relative humidity (H-H)
0 – 95%
USB 2.0 ports quantity
1
Serial ports quantity
1
Response time
6 ms
USB port type
USB Type-A
Audible alarm(s)
Yes
Tip UPS
Line Interactive
Form factor
Tower
Capacitate putere UPS
1980W
Capacitate Rack:
None
Ecran LCD
Da
Port USB
Da
UPS topology
Serial interface
Waveform
Sine
Non-operating altitude
0 – 15000 m
Output operation voltage (min)
220 V
Output operation voltage (max)
240 V
Emergency Power Off (EPO)
Input operation voltage (min)
151 V
Input operation voltage (max)
302 V
Surge energy rating
365 J
Auto-restart
AC outlets quantity
9 AC outlet(s)
SmartSlot
Sustainability certificates
Green Premium
Output power capacity
2.2 kVA
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)
5%
Output power
1980 W
Power protection features
Over voltage, Overload
Audible alarm modes
Alarm when on battery, Low battery alarm, Battery replacement
Typical backup time at full load
8.7 min
Typical backup time at half load
25 min
Total carbon footprint (kg of CO2e)
UPS-Management
No
Display
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Software CD
Battery recharge time
3 h
Battery technology
Sealed Lead Acid (VRLA)
Height
43.5 mm
Operating relative humidity (H-H)
0 – 95%
LED indicators
Harmonized System (HS) code
Display type
LCD
Package width
381 mm
Noise level
45 dB
Battery life (max)
5 year(s)
Storage temperature (T-T)
-15 – 45 °C
Cables included
RS-232, USB cable
Width
197 mm
Depth
544 mm
Products per pallet
9 pc(s)
Certification
CE, CSA, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE
Weight
48.8 kg
Package weight
61.9 kg
Package height
69.9 mm
Tip
Atentionari Baterie slaba
Numar baterii
IEC C19
IEC C13
8
Atentionari Mod baterie
Package depth
7.62 mm
Tensiune de alimentare
230V
Interfata
USBSmartSlot
Baterie
Maintenance-free sealed Lead-Acid battery with suspended electrolyte: leakproof
Baterie inlocuitoare
RBC55
Timp incarcare
3 ore
Dimensiuni
435 x 197 x 544 mm
Altii
2x IEC Jumpers
Putere
2200 VA
Incarcare
1,98 kW
Timp mediu de functionare
151.7 @200W8.7 min @1980W
Greutate
48.80 kg
Producator
APC
Garantie
36
Bazat pe 0 păreri
0.0 în ansamblu
0
Fii primul care face review la “UPS APC Smart-UPS SMT line-interactive / sinusoidala 2200VA / 1980W”