Placă video ASUS PRIME RX9070XT-O16G, GPU AMD RDNA 4, 16
SKU: PRIME-RX9070XT-O16G
Producator: Asus
Disponibilitate:
100 în stoc
100 în stoc
SKU: PRIME-RX9070XT-O16G Categorie:
LP-Bracket
No
VGA-Interface
PCI-E-4.0
Data transfer rate
20 Gbit/s
Cooling type
Active
HDMI ports quantity
1
Discrete graphics card memory
16 GB
DisplayPorts quantity
3
Thunderbolt 3 ports quantity
0
HDCP
Yes
TV tuner integrated
No
HDCP version
2.3
Mini DisplayPorts quantity
0
Mini HDMI ports quantity
Numar Sloturi
Dual Slot
Tip Memorie
GDDR6
Sistem racire
Activ
HDMI
1
Recomandat pentru Gaming
Da
MiniDP
N/A
Segment
Consumer
Maximum resolution
7680 x 4320 pixels
Parallel processing technology support
Not supported
Graphics card memory type
GDDR6
DVI-D ports quantity
DVI-I ports quantity
DirectX version
12 Ultimate
OpenGL version
4.6
Capacitate
16GB
Maximum displays per videocard
4
Cooling technology
ASUS Axial-tech
Number of fans
3 fan(s)
Form factor
Full-Height/Full-Length (FH/FL)
Graphics processor family
AMD
CUDA
Bracket height
Full-Height (FH)
Number of slots
2.5
BUS memorie
256bit
Minimum system power supply
750 W
Overclocked (OC) edition
Yes
Alimentare separata
3x 8-pin PCI-E
Supplementary power connectors
3x 8-pin
Length
312 mm
Cooling
Active
VGA-Format
Full-profile
VGA-Segment
Consumer
Memory BUS
192bit
Memory-Capacity
12288MB
Memory type
GDDR6X
HDMI version
2.1b
DisplayPort version
2.1a
Graphics processor
Radeon RX 9070 XT
Processor boost clock speed
3010 MHz
Stream processors
Seria
Radeon RX 9000
Model
Radeon RX 9070 XT
Slot
PCI Express 5.0
Interface type
PCI Express 5.0
Chipset
AMD
Product colour
Black
Height
130 mm
Manual
Package type
Box
Package weight
1.75 kg
Depth
50 mm
Package width
405 mm
Weight
11.6 kg
Package depth
233 mm
Package height
88.5 mm
Producator
ASUS
Garantie
36
Bazat pe 0 păreri
0.0 în ansamblu
Fii primul care face review la “Placă video ASUS PRIME RX9070XT-O16G, GPU AMD RDNA 4, 16”